Wydawca treści
Konsultacje społeczne
Konsultacje społeczne - obszary HCV i powierzchnie referencyjne
Zgodnie z załączonym poniżej Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024), Nadleśnictwo Nowogard wyznaczyło obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) i powierzchnie referencyjne (materiały w formie map poniżej).
I. Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) - kryterium 9.1 standardu.
Są to strefy i przestrzenie fizyczne posiadające szczególne wartości ochronne lub są potrzebne do istnienia i utrzymania szczególnych wartości ochronnych..
Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” (załącznik I ww. standardu). Wyróżnia następujące szczególne wartości ochronne:
1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, odżywiania, wody itp.) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
Uwaga: HCV 1.2 (tj. stanowiska zwierząt, roślin lub grzybów chronionych) są danymi wrażliwymi i nie znajdują się na załączonej mapie.
II. Powierzchnie referencyjne - kryterium 6.5 standardu.
Według słownika pojęć ww. standardu powierzchnie referencyjne to fragmenty jednostki gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Prosimy o wypełnienie formularza „Formularz zgłaszania uwag i wniosków.docx” (materiał do pobrania poniżej) oraz przesłanie na adres e-mail nadleśnictwa: nowogard@szczecin.lasy.gov.pl; lub skrzynkę ePUAP/pgl_lp_1022/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Nowogard, ul Radosława 11, 72-200 Nowogard Konsultacje trwają do dnia 24 czerwca 2025 r.
Osobą do kontaktu w sprawie jest Pani Izabela Rast – tel. stacjonarny 91 39 20 640 wew 333, e–mail: izabela.rast@szczecin.lasy.gov.pl.
Po tym terminie nadleśnictwo nadal będzie otwarte na zgłaszane propozycje, uwagi oraz dalsze modyfikacje obszarów HCV i powierzchni referencyjnych.
Zapraszamy do zgłaszania uwag i propozycji.
Materiały do pobrania:
Przejściowy Standard Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski
Formularz zgłaszania uwag i wniosków
Obszary HCV (mapa)
Powierzchnie referencyjne (mapa)