Z podstawowego przekazu towarzyszącego ogólnopolskiej akcji
Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.
Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.
Z życia leśnika
Nigdy nie mów nigdy. Jednak teraz muszę! Nigdy nie mogłam zrozumieć, dlaczego guma do żucia, którą przed chwilą ktoś odświeżał sobie oddech, niby dbając o własny wizerunek, za chwilę znajduje się na chodniku ? Dlaczego papierek po skonsumowanym dla ochłody lodzie ląduje obok kosza przy osiedlowym sklepiku, by po chwili „fruwać” w miejskich przestworzach. Dlaczego opakowanie po posiłku zakupionym w znanej z fast food restauracji leży w przydrożnym rowie. Naprawdę w samochodzie brakowało miejsca, aby dowieźć pamiątkę po obiedzie do kresu swojej podróży ? Celowo nie podaję przykładów ze śmieciami w lesie, gdyż jako osoba wrażliwa na piękno przyrody wylałabym w tym miejscu za dużo żalu, rozgoryczenia i wstydu za gatunek ludzki.