Poszczególne punkty programu zlokalizowane były na terenie leśnictw: Olchowo, Węgorza, Czermnica oraz Olszyca. Omówiono m.in. szkody w uprawach sosnowych powodowane przez szeliniaka, szkody w uprawach powodowane przez suszę oraz szkodniki wtórne w drzewostanach w średnim wieku. Jednym z punktów spotkania była też powierzchnia z zauważoną jemiołą rozpierzchłą na sośnie. Na razie gatunek ten nie powoduje osłabienia drzewostanów sosnowych w nowogardzkich lasach. Mając jednak na uwadze dynamikę w rozwoju tego gatunku, należy bacznie obserwować drzewostany narażone na ten czynnik.
Osobnym zagadnieniem poruszonym na naradzie była retencja wody w lasach. Pracownicy mieli okazję zobaczyć dwie powierzchnie, na których woda gromadzona jest w zbiornikach wykorzystujących naturalne obniżenia terenu. Jedna
z retencji powstała z udziałem człowieka w ramach opracowanego projektu. Woda na drugiej pozycji została spiętrzona przez bobry. Leśnicy tu tylko zastosowali prostą zasadę – nie przeszkadzać. Dzisiaj, kiedy eksperci coraz głośniej biją na alarm w związku z pogłębiającym się deficytem wody, konieczność jej retencjonowania zdecydowanie wzrasta.